Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2024

Σήμερα διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία ο Ημιμαραθώνιος Αθήνας, μια διεθνής αθλητική διοργάνωση που αποτελεί σημείο συνάντησης της παγκόσμιας δρομικής κοινότητας. Η νέα διαδρομή του αγώνα, που παρουσίαζε αρκετές διαφορές από την προηγούμενη, άφησε τους συμμετέχοντες ικανοποιημένους από τα αποτελέσματα.

«Ήταν μια εξαιρετική Κυριακή! Σήμερα είχα τη χαρά να δώσω την εκκίνηση στον 12ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που ήταν αφιερωμένος στον Μίκη Θεοδωράκη», δήλωσε ο Αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού Τομέα Αθηνών κ. Κωνσταντίνος Ζώμπος.

Με συμμετοχή 21.000 δρομέων στην αφετηρία, οι μεγάλοι νικητές της ημέρας ήταν ο Νίκος Σταμούλης στους άνδρες και η Αναστασία Ματινάκου στις γυναίκες, οι οποίοι σημείωσαν Πανελλήνια ρεκόρ.